Ученици от 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ се срещнаха онлайн с ученици от училището на антарктическата база „Есперанса“

Онлайн среща между 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ и училището на аржентинската антарктическа база „Есперанса“ се състоя днес, 19 ноември 2024 г., в СТЕМ центъра на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ в София.

Официални гости на събитието бяха Даниел Котини – зам. ръководител на аржентинската дипломатическа мисия в България, Елена Гебрева от Културния отдел към Посолството на Аржентина в България и представители на Столична община, район Люлин – Силви Пасков („Връзки с обществеността“), Росица Пандова (Зам. кмет), Цветомир Момчилов (Главен експерт „Образование“). Сред гостите на срещата онлайн бяха посланикът на Аржентина в България Негово Превъзходителство Алехандро Зотнер Майер и контраадмирал Марсело Тарапов. Българският антарктически институт бе представен от Гергана Лаптева. 

Директорът на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин” Йорданка Неделчева откри срещата, като поздрави присъстващите в залата и в онлайн срещата, и отбеляза, че е щастлива, заради това, че училището има възможност да е домакин на първото по рода си събитие на онлайн интеркултурен ученически обмен между българско училище в София и аржентинско училище, базирано на Антарктида.

„Благодаря от името на училището на Посолството на Аржентина в България за съдействието при осъществяването на контактите между двете училища и на всички, които се ангажираха с организацията на тази среща. Това събитие поставя началото на бъдещи инициативи и следващи срещи между ученици, учители и изследователи на ледения континент. Вярвам, че предстоят много вълнуващи разговори за всички участници“, сподели в приветствието си г-жа Неделчева.

Полковник Хуан Пабло Ескобедо също приветства възпитаниците на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин“ и им представи чрез виртуална разходка аржентинската полярна база „Есперанса“.

„Аржентина има 13 бази на Антарктида, като тази тук (ред. бел. Есперанса) е най-голямата от тях. Тук, в базата, живеят семейства, има училище, радио, което е едно от двете най-южно разположени в света. Имаме си дори и зъболекар, който е единственият работещ на Антарктида и се грижи за денталните проблеми както на живеещите в „Есперанса“, така и други нуждаещите се полярни изследователи от различни държави“, разказа на учениците полковник Ескобедо.

По време на срещата бе организиран и дискусионен панел, в който учениците можеха да си задават въпроси едни на други, като за превода от български на испански език и от испански на български език съдействаше Михаил Пасков – учител по испански и английски езици.

„Харесва ли ви студът?“, „С какво се храните там?“, „Имате ли възможност да спортувате?“, „Разхождате ли се из Антарктида?“, „Как изглежда един учебен ден в училище на Антарктида?“, „И вие ли искате да станете изследователи, когато пораснете?“ – бяха част от въпросите, които учениците от 90. СУ зададоха на учениците, учещи на Антарктида.

Аржентинските ученици се редуваха да отговарят на въпросите и споделиха, че храната, която консумират, докато живеят на Антарктида, е консултирана със специалисти по храненето, за да могат да си набавят необходимите белтъчини, въглехидрати и мазнини.

„Често хапваме картофени пайове, ориз, пилешко и риба“, разказаха учениците от базираното на Антарктида училище и допълниха: „Имаме възможност да се разхождаме в рамките на базата, но не и извън нея, тъй като наблизо има резерват – защитена зона, в която живеят пингвини, а ние не искаме и не трябва да нарушаваме техния начин на живот. Има и правило, че ние, децата, винаги трябва да излизаме с възрастен, защото континентът може да бъде и много опасен“.

Във връзка с организацията на учебния процес аржентинските младежи споделиха, че чрез електронна платформа получават задания и материали от Аржентина, изучават 14 предмета и предават всички домашни задания отново онлайн.

„Докато сме тук, в училището – научаваме много неща за самата Антарктика, а пък с помощта на онлайн платформата наваксваме с материала, който се изучава в Аржентина“, разказаха още аржентинските младежи.

На въпроса „Трудно ли се адаптира човек към Антарктида?“ аржентинските ученици споделиха, че за тях най-трудно е било да свикнат с начина на обличане и всички дрехи, които е необходимо да носят. „Носим по няколко ката дрехи, които предпазват от студ и от вятър, имаме специални панталони за сняг, високи ботуши, както и специални очила, които да пазят очите ни“.

В края на срещата директорът на 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин” Йорданка Неделчева допълни още, че всеки клас на училището е имал свои ученици – посланици, които са присъствали на виртуалния интеркултурен обмен и след това ще разкажат на своите класове, връщайки се в класните стаи.

„По този начин това събитие, тези споделени интересни истории и отговори на въпроси, ще станат достъпни до всички наши възпитаници и събитието ще стане голямо и общностно“, отбеляза г-жа Неделчева.

От своя страна аржентинските младежи също благодариха на учителите и учениците от София за срещата и интереса към тяхното училище.

„Тази среща е безценен контакт между Антарктида и Европа и сме ви много благодарни за това, че проявихте интерес към дейността на нашите родители и към нас – учениците, които сме единствените, имащи привилегията да се учим на Антарктида“, споделиха учениците от база „Есперанса“.

На финала учениците от 90. СУ „Ген. Хосе де Сан Мартин” и младежите от аржентинското училище в антарктическата база „Есперанса“ си обещаха след срещата да продължат комуникацията между двете училища онлайн и да си разкажат още за живота на децата и младежите в Европа и на Антарктида.